^ پروژه پاسارگاد | آوایار صنعت | راهنمای گردشگری صوتی | avayarsanat

پروژه پاسارگاد

پاسارگاد به عنوان اولین پایتخت امپراطوری جهان شناخته شده است و همین موضوع، علت اصلی اهمیت این سایت تاریخی محسوب می­گردد. پایتختی که نقطه آغاز یک امپراتوری قدرتمند بود و با به قدرت رسیدن کوروش، پسر کمبوجیه، ساخت و سازش شروع شد.

البته باید اضافه کرد که تا مدت‌ها، هویت واقعی پاسارگاد ناشناخته بود و داستانهای مختلفی درباره آن در بین مردم روایت می­شد. تا اینکه با کاوش‌ها و پژوهش‌های قرن اخیر، پرده­ ها کنار رفته و  واقعیت نمایان شد. بعد از این کشف مهم، پاسارگاد در سال 1383 در ردیف آثار جهانی یونسکو قرار گرفت و از آن پس به عنوان یک میراث جهانی به دنیا معرفی شد. 

گر چه اکثر افراد، پاسارگاد را به آرامگاه کوروش می­شناسند، اما پاسارگاد از چندین قسمت مختلف تشکیل شده که تنها یکی از آنها آرامگاه کوروش است. کاخ­­ ها و بارگاه پادشاهی عظیمِ اولین پادشاه هخامنشی از دیگر بخشهای مجموعه هستند که به علت تخریب و فرسایش، چیز زیادی از آنها باقی نمانده و از این روست که نباید بازدید آنها را از دست داد.

قسمت‌های مختلف مجموعه میراث جهانی پاسارگاد عبارتند از:

  1. آرامگاه کوروش
  2. کاخ اختصاصی کوروش
  3. باغ ایرانی
  4. کاخ بار عام
  5. پل
  6. کوشک
  7. کاخ دروازه
  8. برج سنگی (زندان سلیمان)
  9. تل تخت
  10. کاروانسرای مظفری

لازم به ذکر است که تمام این آثار به یک دوره اختصاص ندارد و تاریخچه این آثار از دوره کوروش تا کاروانسرای مظفری که در دوره اسلامی ساخته شده را دربرمی‌گیرد. از میان نقش برجسته‌های موجود در پاسارگاد، نقش برجسته انسان بالدار که بعضی آن را به کوروش منسوب می‌کردند، در کاخ دروازه قرار گرفته و بسیار حائز اهمیت است. گرچه، به علت کمبود منابع، از چنین نقش برجسته‌ها و حتی خود آرامگاه کوروش، اطلاعات دقیقی در دست نیست و تنها می‌توان به گمانه زنی متوسل شد.

اهمیت پاسارگاد و نقش آن در دوران باستان بر کسی پوشیده نیست. اما  نبود رسانه­های موثق و انتشار اطلاعات نامعتبر درباره این مجموعه و پادشاه اول هخامنشی منجر به ایجاد تفکر نادرست و غیرواقعی درباره این دوره تاریخی شده است. بنابراین شرکت آوایار، پاسارگاد را به عنوان پروژه­ای دیگر در نظر گرفت تا با مطالعه همه جانبه، بتواند سهمی در ارائه اطلاعات موثق و دقیق در این زمینه داشته باشد.

به همین منظور پس از توافق با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین همکاری سایت جهانی پاسارگاد، در مرداد ماه سال 1398، فعالیت خود را در این سایت تاریخی آغاز نمود که خبر آن را در اینجا می‌توانید بخوانید.

دستگاه‌های راهنمای صوتی آوایار صنعت، مثل یک راهنمای شخصی همراه بازدیدکنندگان می‌شوند تا توضیحات کافی را درباره تک­ تک بخش‌های سایت پاسارگاد، برای آنها روایت کنند. آنچه که دستگاه‌های آوایار را متمایز می‌کند، محتوای دست اول و روایت آن به زبان ساده است. تیم آوایار سعی دارد با ارائه تاریخ در قالب روایت و داستان همراه با موسیقی متناسب با فضا، ضمن ایجاد خاطره­ی خوش از بازدید، انگیزه بیشتری به مخاطبان جهت دریافت اطلاعات بیشتر بدهد؛ چرا که خواندن اطلاعات خشک و ثقیل تاریخی در کتاب‌های تاریخ، لزوما برای تمامی افراد خوش­آیند و حتی ممکن نیست.

دستگاه‌های راهنمای صوتی در همان ابتدای مسیر بازدید شما قرار گرفته‌اند تا بتوانید به راحتی آنها را از کارشناسان آوایار دریافت کنید. از آنجایی که این دستگاه‌ها برای تسهیل بازدید شما طراحی شده­اند، کاربرد پیچیده و سختی ندارند و به راحتی می‌توان از آنها استفاده کرد. 

اگر علاقمند به استفاده از اپلیکیشن هستید یا ترجیح می­دهید در مواقعی به­غیر از هنگام بازدید حضوری از پاسارگاد، محتوای آوایار را بشنوید، می‌توانید از اپلیکیشن راهنمای صوتی آوایار استفاده کنید. برای دانلود اپلیکیشن آوایار اینجا کلیک کنید.

باعث خوشحالی مجموعه آوایار است که هنگام بازدید، دستگاه‌های آوایار را به همراه داشته باشید. آوایار صنعت منتظر دریافت نظرات شما جهت ارتقای خدمات خود است.

برای اطلاع از پروژه‌های دیگر آوایار می‌توانید روی پروژه‌های آوایار کلیک کنید.

با ما تماس بگیرید ، پاسخ گویی شبانه روزی . تلفن : 02144655763