^ 10 دلیل مهم برای رفتن به موزه | آوایار صنعت | راهنمای گردشگری صوتی | avayarsanat

10 دلیل مهم برای رفتن به موزه

رابطه شما با موزه چطور است؟ آیا از آن دسته افرادی هستید که تا پیشنهاد بازدید از موزه را می‌شنوید، خمیازه‌ای کشیده و در جا پیشنهاد را رد می‌کنید یا با شوق و ذوق عجیبی آن را می‌پذیرید؟ یا شاد هم از آن دسته افرادی باشید که موزه‌ها برایتان یادآور اردوهای کسل کننده مدرسه باشد یا گرفتن عکس سلفی کنار اشیاء و هر چه سریعتر تمام کردن بازدید آن! جزو هر کدام از این افراد که هستید یا اگر دوست دارید علاقه بیشتری به موزه پیدا کنید، این ده دلیل رفتن به موزه را تا انتها بخوانید و با ما همراه شوید، شاید نکات جدیدی افکارتان را درگیر کرد و نگرشتان را نسبت به موزه تغییر داد.

1- تغییر جهانبینی در یک چشم به هم زدن

بیشتر اشیا و آثاری که در موزه‌ها قرار می‌گیرند، حکم آثار هنری دارند و در واقع حاصل دست هنرمندان در طول تاریخ است که ارزش نگهداری در موزه را داشته‌اند؛ بنابراین نگاه دقیق به این آثار هنری، ما را از دریچه روح هنرمند عبور می‌دهد و با دنیاهای دیگری آشنا می‌کند و همین باعث می‌شود که هر چه آثار بیشتری را ببینیم، دنیایمان بزرگتر شده و در مدت زمان کوتاهی، وسعت دید غیر قابل باوری پیدا کنیم.

2- سر کلاس درس بازیگران اصلی تاریخ

همانطور که می‌دانید، ماهیت اصلی موزه‌ها، نمایش تاریخ است؛ اما باید اضافه کرد که علاوه بر تاریخ، بازدیدکنندگان در واقع عصاره‌ای از فرهنگ، نوع تفکر، باورها و... آن قوم و ملیت را به تماشا می‌نشینند و اشیا به قدری گویای طرز فکر پیشینیان هستند که انگار خودشان به زبان می‌آیند و برایمان از فرهنگ و تاریخشان می‌گویند. بنابراین با بازدید از موزه‌ها، در فرصت کوتاهی می‌توانید عصاره فرهنگی یک قوم را درک و دریافت کنید.

3- تزریق شدن ذره ذره خلاقیت

موزه‌ها پر از ایده‌ها و فکرهای ناب هستند که شاید در شلوغی زندگی روزمره آنها را فرامش کرده باشیم، فکرهای ساده و بدون پیچ و خمی که گاه از سادگی فراموش می‌شوند. بازدیدکننده‌ای که در حال دقت در اشیای موزه است، دریچه ذهنش به روی ایده‌ها باز می‌شود و میل به پرورش دادن ایده درونش لحظه به لحظه بیشتر می‌شود.

4- یک بشقاب گفت و گو

موزه‌ها، حکم سوخت رسانی به بحث‌های فرهنگی و تاریخی را دارند؛ به این صورت که فرد با بازدید از موزه‌ها با خوراک فکری که از موزه‌ها می‌گیرد و وسعت نظر و اطلاعات فراوان و همه جانبه‌ای که پیدا می‌کند، به راحتی مباحثه با افراد در زمینه فرهنگ و قومیت برایش میسر می‌شود.

5- حمله آرامش و سکوت

در زندگی روزمره و شلوغ انسان‌های مدرن، موزه‌ها با آرامش خاصشان، حکم استراحتگاه‌هایی برای تخلیه فشارها و استرس‌های آدمی دارند. از طرفی آرامش  فضای صلح آمیز و معنوی آنها با اشیای هنری، فضایی شبیه به مسجد و کلیسا را به بازدیدکننده یادآوری می‌کند.

 

6- قرارگاه هم سلیقه‌ها

موزه‌ها با موضوعات فراوان و متنوعی وجود دارند که افراد بر حسب علاقه و نوع تفکر خود، یکی از آنها را برای بازدید انتخاب می‌کنند. بدون شک بازدیدکنندگان دیگری هم بر اساس علاقه شخصی‌شان موزه را انتخاب می‌کنند و همین باعث می‌شود، افراد هم سلیقه در کنار هم قرار بگیرند. این هم سلیقگی فرصت خوبی برای تقسیم کردن دیدگاه‌ها و نوع تفکر افراد است. حرف زدن و مباحثه درباره هنر، فرهنگ، تاریخ و هزاران موضوع مرتبط دیگر با موزه که دیدگاه افراد را بیش از پیش وسعت می‌دهد.

7- کوله‌بار گردشگر

بدون شک یکی از هوشمندانه‌ترین اقدامات یک گردشگر بعد از ورود به یک مقصد جدید، بازدید از موزه‌های آن مقصد است؛ زیرا در مدت زمان کوتاهی، می‌تواند با فرهنگ و تاریخ آن منطقه آشنا شود و اطلاعات بسیار کاربردی و مفیدی از منطقه‌ای که به آن سفر کرده است، پیدا می‌کند. 

8- خوشگذرانی در موزه

بعضی از موزه‌ها با ایجاد خلاقیت، زمینه‌های جالبی برای بازدیدکنندگانشان فراهم می‌کنند. استفاده از راهنماهای صوتی جالب که بازدیدکننده را در فضای روزگاران گذشته غرق می‌کند یا ایجاد تصاویر خلاقانه (مانند ویدیومپینگ) و... باعث می‌شوند موزه فضای جذاب‌تری برای لذت بردن مخاطبان شود. حتی استفاده از کافه‌ها و گالری‌های اطراف موزه، حس دلپذیری را به بازدیدکنندگانی که می‌خواهند در فضای آرامش بخش موزه، کمی هم به گپ و گفت بنشینند، می‌دهد.

9-  در ردیف سربازان فرهنگ و هنر

اشیایی که در موزه نگهداری می‌شوند، بدون شک دارای ارزش بسیار بالایی برای آن منطقه هستند بنابراین مهم است که به حفظ و نگهداری آنها توجه کنیم. با پشتیبانی بازدیدکنندگان از موزه‌هاست که دوام آنها تضمین می‌شود و می‌توان به ماندگاری آنها مطمئن شد. روزگاری که موزه‌ها از بازدیدکننده خالی شود، نگهداری از اشیا هم بی‌دلیل خواهد بود.

10- تقویت رگ و ریشه‌های قدرتمند جامعه

همانطور که در جای جای این متن اشاره شد، موزه‌ها چکیده فرهنگ، تاریخ، باور و اعتقادات و ... جوامع هستند و در واقع میراث ارزشمند آنها محسوب می‌شوند که حفظ و نگهداریشان، اهمیت بسیار زیادی دارد. کودکان که در واقع، رهبران آینده هستند، ابتدا به میراث خود نگاه می‌کنند، بنابراین مهم است که بتوانیم به خوبی این میراث گرانبها را به آنها منتقل کنیم.

 

دلایل بازدید از موزه فراوان است و اگر در بازدیدهای خود دقت کنید، مزایای فراوانی را می‌توانید بیابید که شما را از بازدیدتان روز به روز مطمئن‌تر می‌کند. امروزه حتی با وجود راهنماهای صوتی یا راهنمایان موزه، می‌توان نسبت به اطلاعات دقیق‌تر اشیاء آگاه شد و بیش از گذشته، با فرهنگ و تاریخ ملل مختلف آشنا شد.

پس بدون معطلی، اولین قرار موزه را با دوستان نزدیکتان تنظیم کنید...

تلفن تماس : 02144655763