^ 3 موزه عجیبی که از شنیدن نام آن تعجب می‌کنید! | آوایار صنعت | راهنمای گردشگری صوتی | avayarsanat

3 موزه عجیبی که از شنیدن نام آن تعجب می‌کنید!

در سراسر جهان موزه‌ها با موضوعات مختلف و بر اساس اهداف متقاوت، ایجاد شده‌اند که یکی از دلایل آن، جذب گردشگران و آشنایی افراد با سیر تاریخی و تحول یک موضوع است که به شیوه‌های مختلفی ارائه می‌شوند که از جذابیت بصری هم برخوردار باشند. در سال‌های اخیر، موزه‌ها به سمتی هدایت شده‌اند که چهره کلاسیک و تا حدودی خسته کننده خود را کنار گذاشته و به شکل‌های پویاتر با موضوعات جالبی تبدیل شده‌اند. در این مطلب به معرفی بعضی موزه‌های عجیبی که در سراسر دنیا شکل گرفته‌اند، می‌پردازیم.

این مجسمه اسرارآمیز و عجیب که توسط یک مجسمه ساز انگلیسی به نام جیودن دی کایرس ساخته شده است، شامل 500 مجسمه از جنس بتن با درجه اسیدی-قلیایی خنثی است که محیط رشد مناسبی برای موجودات زیر آب از جمله مرجان‌ها، جلبک‌ها و خزه‌ها فراهم کرده است به اندازه‌ای که کم کم ممکن است مجسمه‌ها زیر آنها دفن شوند. این موزه از سال 2009 کار خود را با 100 مجسمه آغاز کرد اما از سال 2010 به صورت عمومی در اختیار گردشگران قرار گرفت.

هر ساله بیش از 100000 گردشگر با استفاده از لباس غواصی یا قایق‌های کف شیشه‌ای از موزه بازدید می‌کنند. این موزه رابطه جالبی بین هنر مدرن و محیط زیست ایجاد می‌کند که از آن با عنوان Embodies hope (مظهر امید) به عنوان بزرگترین موزه جهان در عمق 8 متری، یا می‌کنند. 

یک موزه عجیب با یک داستان عاشقانه جالب که باعث ایجاد چنین مجموعه‌ی حیرت انگیزی در آوانوس شد. داستان از این قرار بود که 30 هزار سال پیش پاتر گالیپ (Potter chez Galip) کوزه گر به هنگام خداحافظی از معشوق خود، دسته‌ای از موهای او را به یادگاری گرفت و با میخ به دیوار مغازه‌اش آویزان کرد. پس از آن، مشتریانی که به مغازه او می‌آمدند، با دیدن دسته مو حیرت زده می‌شدند و آنها نیز دسته‌ای از موی خود را به همراه مشخصات خود نزد گالیپ به یادگار می‌گذاشتند. رفته رفته با زیاد شدن موها، گالیپ مجبور شد زیر زمین مغازه‌اش را به این یادگاری‌ها اختصاص دهد و این مجموعه روز به روز بزرگتر و بزرگتر شد تا در نهایت در سال 1979 این مجموعه در معرض دید عموم قرار گرفت. این موزه جالب هم اکنون میزبان موهای بیش از 16000 زن است و در کتاب گینس نیز به ثبت رسیده است. جالب اینجاست که این موزه روز به روز بزرگتر می‌شود، زیرا همچنان بازدیدکنندگان قسمتی از موهای خود را به همراه کاغذی با مشخصات خود در موزه می‌چسبانند.

این موزه رایگان است و همچنان در زیرزمین مغازه کوزه‌گری قرار دارد.

دنیای مرموز جاسوسی همیشه برای انسان‌ها جذاب بوده است. اینکه از سال‌های گذشته با امکانات بسیار محدودتر از امروز و بدون تکنولوژی، روش انتقال اطلاعات جاسوس‌ها به چه صورت بوده است؟ 

تنها موزه عمومی جاسوسی در جهان در ایالات متحده که به صورت اختصاصی به جاسوسی پرداخته است، در سال 1996 ایده پردازی و در نهایت در 19 جولای 2002 توسط میلون مالتز افتتاح شد و در معرض دید عموم قرار گرفت. این اشیاء نحوه کار جاسوسان مشهور را معرفی می‌کند. در واقع، مأموریت این موزه، آگاهی دادن عمومی درباره جاسوسی و مهارت و هوش به کار گیری ابزار جاسوسی است که به نمایش گذاشته شده است.

 

بنابراین موزه‌های بسیار جالب و قابل تأملی در سطح دنیا شکل گرفته که شاید به فکر خیلی از افراد نرسد که چنین موزه‌هایی وجود داشته باشد اما هر ساله گردشگران بسیاری از آنها بازدید می‌کنند و به علت جذابیت آن، به دوستان خود معرفی می‌کنند.

تلفن تماس : 02144655763